user_mobilelogo

2010 Results

At the Inverness Fours Head on the Caledonian Canal on Saturday 6th November, ASRA athletes recorded three category wins:

  • Women's Junior 16 Fours: Amelia Donovan, Amanda Dedmon, Erin Wyness & Bethany Reece, coxed by Ollie Kinghorn
  • Men's Junior 16 Fours: Lewis McCue, Jacob Vyse, Cameron Gordon & Elliot Bruce, coxed by Dan McNight
  • Men's Junior 15 Fours: George Turner, Ying Huang, Jacob Vyse & Cameron Gordon, coxed by Jacob Turner

Congratulations to them and commiserations to our Men's J18 crew who snapped a blade on the way to the start and to our extremely promising J14 boys who were rammed halfway down the course by a novice crew from St.Andrew's University.

At the Tees Heads on Sunday 3rd October, ASRA crews endured miserably low temperatures and torrential rain to claim wins in 5 boat categories over the two divisions.

Division 1 (Tees Scullers Head)

  • Women's J17 Quadruple Sculls: Christie Duff, Jaimie Rees, Morven Shaw & Emily Geddes
  • Men's J16 Single Sculls: Lewis McCue
  • Women's J15 Quadruple Sculls: Kiera Paterson, Amanda Dedmon, Emily Duff & Amelia Donovan (with a faster time than all the Women's J16 Quadruple Sculls entries)

Division 2 (Tees Small Boats Head)

  • Women's J18 Quadruple Sculls: Christie Duff, Jaimie Rees, Holly Reid & Emily Geddes also winners of the Pennant for the Fastest Junior Women's Crew overall.
  • Women's J16 Double Sculls: Morven Shaw & Amanda Dedmon

Congratulations on one of the best and most encouraging performances of the day must go however to our valiant scratch J18 quad entry - Elliot Bruce (16), Lewis McCue (16), Cameron Gordon (15) & Jacob Vyse (15) - who did not win their J18 category but put in a brilliant row to come overall third out of 56 starters in the second division. Next time they should emulate our F.P.s , Iona, Jamie & Lucy - the "Fastest Senior Women's Crew" - and frighten off all their opposition before the race and thus secure a winners' pennant!

Many thanks to John Donovan for helping Colin out with transport down to the Tees.

On Saturday 24th July, at the annual Home Countries International Regatta on Lake Inniscara, Cork, only two Scottish crews were crowned Home Countries Champions for 2010 - both hailing from Aberdeen.

ASRA's Junior 18 Girls - Morven Shaw, Catriona Bain, Iona Riley & Jamie Steel recovered from their British Championship s' disappointment to record a brilliant victory in Women's Junior Coxless Fours, the event they had won with Rosie Morton for Morven Shaw in bow in the Cardiff HIR in 2008. After their keynote blistering start, they had established a clear lead after 200 metres and never really looked threatened for the rest of the race. Three lengths of clear water at the finish between them and the English select in second place and no sign of the dreaded Irish threat. In recognition of her nine consecutive Scottish caps as both cox and rower, Jamie was nominated Girls' Team Captain for the day, an honour last accorded to an ASRA girl in 1998. Sadly she was not able to lift the overall girls' trophy as her illustrious predecessor, Morag Emery, had done, since the Scottish Junior squad disappointingly failed to record a win in any of the other boat categories on offer.

In the only other gold medal winning performance of the day, ASRA coaches - Colin Wallace & Scott Purdie - were victorious in the Men's Coxless Pairs event. In arguably the most exciting contest of the regatta, Colin & Scott matched the Irish pair stroke for stroke for most of the 2k course and only overcame them with a last lung- bursting charge in the closing metres of the race.

Colin last lifted HIR gold as a Junior, when he stroked his ASRA Junior 18 Coxed Four to victory over the home nations at Strathclyde Park in 2002.

At the British Rowing Championships held at Strathclyde Park, Motherwell, from Friday 16th to Sunday 18th July, ASRA crews rowing in fiercely competitive fields secured a total of 7 sets of medals.

Gold

  • Men's Junior 16 Coxless Pairs: Lewis McCue & Elliot Bruce

Silver

  • Women's Junior 18 Coxless Fours: Morven Shaw, Catriona Bain, Iona Riley & Jamie Steel (Gold - City of Oxford Rowing Club)
  • Men's Junior 18 Coxless Pairs: Daniel McSherry & Gary Wilson (Gold - Durham Schools Rowing Club)
  • Women's Junior 16 Coxed Fours: Christie Duff, Holly Reid, Jaimie Rees & Emily Geddes, coxed by Bethany Reese (Gold - Trentham Boat Club)

Bronze

  • Women's Junior 18 Coxed Fours: Morven Shaw, Catriona Bain, Iona Riley & Jamie Steel, coxed by Patrick Tawns
  • Women's Junior 18 Coxless Fours: Christie Duff, Holly Reid, Jaimie Rees & Emily Geddes
  • Men's Junior Coxless Fours: Daniel McSherry, Gary Wilson, Grant Ross & Lewis McCue

ASRA's Men's and Women's Junior 14 Coxed Quadruple Sculls both claimed fourth position in their respective finals, the girls missing out on bronze by 0.51 of a second.

Daniel McSherry, Gary Wilson, Grant Ross, Lewis McCue, Elliot Bruce, Patrick Tawns, Morven Shaw, Catriona Bain, Iona Riley, Jamie Steel, Christie Duff & Emily Geddes have all been selected to row for Scotland in next weekend's Home Countries International Regatta in Cork, Ireland.

As a result of outstanding performances at the Under 16 GB Trials at the English National Watersports Centre, Nottingham, on Sunday 27th June, ASRA's Women's Junior 16 Coxed Fours Scottish Champio ns - Christie Duff, Holly Reid, Jaimie Rees & Emily Geddes - have been selected to row the Women's Coxless Four at the GB v France Match to be held this year in Nantes on the 11th July.

ASRA girls were previousl y capped for this prestigious event in 2008 at Valenciennes, where they rowed stroke four in the GB Eight.

At the Henley Women's Regatta from Friday 18th to Sunday 20th June, our senior girls and National Schools' Champions - Morven Shaw, Catriona Bain, Iona Riley & Jamie Steel, coxed by Patrick Tawns, reached the semi- final of the Groton School Challenge Cup for Girls' Junior Coxed Fours. In the quarter-finals on Saturday they had put in a brilliant performance to eliminate last year's Henley winners from the Lady Eleanor Holles School of Hampton, Middlesex and then had to face the toughest of the three American crews in the event on Sunday - the US Scholastic Champions 2010 from the Egg Harbor Township Rowing Club, New Jersey. EHT had won their quarter-final in a time of 5.38 and ASRA theirs in a time of 5.37. and a close attritional battle in the semi-final was inevitable. And so it turned out. Having led at the start, ASRA were forced to concede a length to the powerful American quartet during the middle 500 metres, and in a tremendous nail-biting push for the finish, our girls all but made up the deficit. The winning margin for EHT was 3 seconds. The Americans' efforts in the semi however almost certainly cost them victory in the final, where having led all the way from the start, they went down to a City of Oxford four by quarter of a length.

At the Scottish Rowing Championships at Strathclyde Park, Motherwell, on Saturday 12th and Sunday 13th June, our athletes amassed a total of 21 gold medals, a new record for the club at this event. For full details on the 16 silvers we also brought home, go to the results pages on the Scottish Rowing website.

Girls

  • Women's Junior 18 Coxless Fours: Morven Shaw, Catriona Bain, Iona Riley & Jamie Steel
  • Women's Junior 18 Coxless Pairs: Catriona Bain & Iona Riley
  • Women's Junior 18 Single Sculls: Iona Riley
  • Women's Junior 16 Coxed Fours: Christie Duff, Jaimie Rees, Holly Reid & Emily Geddes, coxed by Emily Thomson
  • Women's J16 Pairs: Christie Duff & Emily Geddes
  • Women's Junior 14 Fours: Kiera Paterson, Erin Wyness, Amelia Donovan & Emily Duff, coxed by Lewis Bruce
  • Women's Junior 14 Double Sculls: Amelia Donovan & Emily Duff
  • Women's Junior 14 Single Sculls: Emily Duff

Boys

  • Men's Junior 18 Coxless Fours: Daniel McSherry, Grant Ross, Gary Wilson & Lewis McCue
  • Men's Junior 18 Coxed Fours: Daniel McSherry, Grant Ross, Gary Wilson & Lewis McCue, coxed by Jacob Turner
  • Men's Junior 16 Coxless Pairs: Elliot Bruce & Lewis McCue
  • Men's Junior 15 Coxed Fours: Elliot Bruce, Jacob Vyse, Cameron Gordon & Lewis McCue, coxed by Jacob Turner
  • Men's Junior 15 Single Sculls: Lewis McCue
  • Men's Junior 14 Coxed Fours: Jacob Vyse, George Turner, Cameron Gordon & Bruce Sorbie, coxed by Jacob Turner
  • Men's Junior 14 Quadruple Sculls: Jacob Vyse, George Turner, Cameron Gordon &: Bruce Sorbie, coxed by Jacob Turner
  • Men's Junior 13 Double Sculls: George Turner & Bruce Sorbie
  • Open Junior 12 Double Sculls: Jessica Walker & Bruce Sorbie
  • Men's Junior 12 Single Sculls: Bruce Sorbie
  • Boyd Cup for Novice Coxed Fours: Tom Falconer, Dan McKnight, Andrew Birnie & Matt Carter, coxed by Jacob Turner
  • Schools Lottery Project Coxed Quads:

Race 1: David Finlayson, Arpan Sincar, Fraser Craw-Harvey & Michael Brown, coxed by Kiera Paterson Race 2: David Finlayson, Owen Gray, Fraser Craw-Harvey & Michael Brown, coxed by Tom Falconer

To round off an unforgettable weekend and not to be outdone, Association coaches - Colin Wallace and Scott Purdie - won a superb gold in Men's Elite Coxless Pairs. Many thanks once again to our ASRA parent helpers, without whose sterling input these successes would not have been possible.

On Saturday 5th June the second ASRA Inter-Schools Fun Regatta took place on the Dee over a 250 metre course from the ABC Boathouse to the Queen Elizabeth Bridge. There were two race categories - "Wetstarts" and established "ASRAs". After 38 hard fought races, clear winners in the "Wetstart" category were the Albyn School "A" - Tom Falconer, Peter Haugh, Dan McNight & Matt Carter, coxed by Kris Anderson and in the established "ASRAs" category, the composite Aberdeen Grammar/Portlethen crew - Niall Rundle, Jacob Vyse, Catriona Bain & Morven Shaw.

Congratulations to our coaches Colin Wallace and AJ Geddes and our parent helpers on a thoroughly enjoyable and immaculately run mini-regatta.

At the National Schools' Regatta at the English National Watersports Centre, Nottingham from 28th - 30th May, six of the seven ASRA crews entered reached the semi-finals of their chosen events. In this blue riband regatta, where 3000 rowers from all over Great Britain and Ireland compete for titles, ASRA won the new record total for this regatta of 1 gold and 2 bronze medals over the course of the three days.

ASRA's senior girls - Morven Shaw, Catriona Bain, Iona Riley & Jamie Steel, coxed by Patrick Tawns - finally clinched the gold and the prestigious James Mason Plate in Girls' Junior 18 Coxed Fours, the event in which they had been robbed of the title by a heart-breaking 0.25 seconds last year at this time. This is the first win in ASRA's 50 year history in any fours event and only the second in any event at the National Schools' Regatta. The first ever win at Nat. Schools - some will recall - went perhaps not surprisingly to stroke pair - Jamie Steel & Iona Riley - in 2006 in Junior 14 Double Sculls.

Our hard fought bronzes went to Lewis ("Nutter") McCue in the KCS Wimbleton Centenary J15 Single Sculls event from a starting field of 34 and to Emily Geddes and Christie Duff in the inaugural Girls' Junior 16 Coxless Pairs event.

Our J15s - Lewis McCue and Elliot Bruce - competing a year above their age group, put up a magnificent performance to come fourth in the final of Boys' Junior 16 Pairs and our Junior 14 Girls' Coxed Quad - Kiera Paterson, Erin Wyness, Amelia Donovan & Emily Duff (cox Emily Thomson) did well to end up 8th in a field of 28. Our J18 single sculler - Gary Wilson - found the going tough but was in no way outclassed in the fiercely competitive Championship Single Sculls event to end up 9th out of a starting entry of 24.

At the Castle Semple Regatta on Lochwinnoch on Saturday 22nd May, our Cadet squad (i.e.J14 crews and below) contested a wide range of events in their age group. Our team won the handsome total of 5 golds, the hero of the hour being our most promising J12 athlete, Bruce Sorbie, who secured 4 firsts on his own account.

  • Open J12 Single Sculls: Bruce Sorbie
  • Open J12 Double Sculls : Bruce Sorbie & Jessica Walker
  • Open J13 Double Sculls: Bruce Sorbie & George Turner
  • Open J14 Quadruple Sculls: George Turner, Jacob Vyse, Cameron Gordon & Bruce Sorbie
  • Open J14 Double Sculls; Cameron Gordon & Jacob Vyse

On Saturday 15th and Sunday 16th May, at the annual North East Regatta, ASRA crews racked up a total of 37 wins over the two days and won the Championship of the Dee Trophy outright for the fourth year in succession. We had welcome, high quality opposition from George Heriot's on Saturday and from Aberdeen's Senior clubs on Saturday & Sunday.

Undoubtedly the outstanding ASRA athlete of the weekend was Gary Wilson (J18 Single Sculls victor at the Gent Spring International Regatta in April) who collected 9 sets of medals and beat all comers in Single Sculls including Aberdeen's best in Men's R1 and Elite.

Winners - Saturday

  • MRes1 4+ Gary Wilson ,Colin Wallace, Daniel McSherry, Grant J. Ross, Matt Carter
  • OJu15 4+ Yinghun Huang, Andrew White, Liam McCall, Cameron Stewart, Samuel Holden
  • WJu18 4+ Iona Riley ,Morven G. Shaw, Catriona Bain, Jamie Steel, Patrick Tawns
  • WJu16 4+ Christie Duff, Jaimie Rees, Holly Reid, Emily Geddes
  • WNov 4x+ Erin G. Wyness, Amelia Donovan, Kiera Paterson, Emily Duff, Emily Thomson
  • OJu13 4x+ Kris Anderson, George Turner, Alistair Frost, Lewis Bruce, Jessica Walker
  • WJu14 4x+ Amelia Donovan, Erin G. Wyness, Emily Duff, Kiera Paterson, Emily Thomson
  • MRes1 2- Gary Wilson, Daniel McSherry
  • WRes2 2- Emily Geddes, Christie J. Duff
  • OJu18 2- Lewis McCue, Elliot Bruce
  • MRes2 2x Gary Wilson, Lewis McCue
  • OJu16 2x Cameron Stewart, Cameron Gordon
  • OJu14 2x George Turner, Bruce A. Sorbie
  • WJu16 2x Holly W. Reid, Morven G. Shaw
  • WJu14 2x Amelia Donovan, Emily Duff
  • MOpen 1x Gary Wilson
  • MNov 1x Grant J. Ross
  • OJu18 1x Gary Wilson
  • OJu16 1x Lewis McCue
  • OJu14 1x Bruce A. Sorbie
  • WJu18 1x Iona Riley
  • WJu16 1x Morven G. Shaw
  • WJu14 1x Emily Duff

Winners - Sunday

  • WRes2 4+ Christie J. Duff, Holly W. Reid, Jamie Rees, Emily Geddes, Matt Carter
  • WNov 4+ Erin G. Wyness, Amelia Donovan, Kiera Paterson, Emily Duff, Jessica Walker
  • MNov 4x+ Jacob Vyse, George Turner, Cameron Gordon, Bruce A. Sorbie, Sarah Laing
  • MRes2 2- Daniel McSherry, Gary Wilson
  • WRes1 2- Iona Riley, Catriona Bain
  • M Open 2x Gary Wilson, Lewis McCue
  • MNov 2x Grant J. Ross, Patrick Tawns
  • WRes2 2x Jamie Steel, Iona Riley
  • Generation 2x Lewis McCue, Ronald M. Wallace
  • MRes2 1x Gary Wilson
  • WNov 1x Emily Duff
  • WRes2 1x Iona Riley

· Invitation J-15 Quads:

(1) Dan McNight, Alex McGrath, Sam Holden, Matt Carter, Andrew White (cox)

(2) Andrew White, Andrew Birnie, Liam McCall, Christie Chapman-Bird, Callum McNight (cox)

At the annual Strathclyde Park Regatta on Saturday 24th & Sunday 25th April, ASRA athletes celebrated 50 years of Junior rowing on the Dee by setting up a new record of 16 Golds won at this event at Scotland's premier regatta venue. Last year the girls went down 9 - 4 in the overall medal tally, this year they came back to draw 8 - 8.

  • · Women's Junior 18 Coxed Fours: Morven Shaw, Iona Riley, Catriona Bain & Jamie Steel coxed by Bethany Reece
  • · Women's Junior 18 Coxless Pairs: Catriona Bain & Iona Riley
  • · Women's Junior 18 Single Sculls: Iona Riley
  • · Women's Junior 16 Eights: Emily Duff, Erin Wyness, Bethan Roger, Amelia Donovan, Christie Duff, Kiera Paterson, Holly Reid & Emily Geddes coxed by Bethany Reece
  • · Women's Junior 16 Fours: Jaimie Rees, Christie Duff, Holly Reid & Emily Geddes coxed by Bethany Reece
  • · Women's Junior 14 Coxed Fours: Kiera Paterson, Emily Duff, Joanna Cassidy & Bethany Reece coxed by Emily Thomson
  • · Women's Junior 14 Coxed Quadruple Sculls Kiera Paterson, Erin Wyness, Amelia Donovan & Emily Duff coxed by Bruce Sorbie
  • · Women's Junior 14 Double Sculls: Amelia Donovan & Emily Duff
  • Men's Junior 18 Coxless Pairs: Daniel McSherry & Gary Wilson
  • Men's Junior 18 Single Sculls: Gary Wilson
  • Men's Junior 15 Coxed Fours: Cameron Gordon, Ying Huang, Elliot Bruce & Lewis McCue coxed by Patrick Tawns
  • Men's Junior 15 Single Sculls: Lewis McCue
  • Men's Junior 14 Coxed Fours: Jacob Vyse, George Turner, Cameron Gordon & Bruce Sorbie coxed by Emily Duff
  • Men's Junior 14 Coxed Quadruple Sculls: Jacob Vyse, George Turner, Cameron Gordon & Bruce Sorbie coxed by Lewis McCue
  • Men's Junior 13 Double Sculls: George Turner & Bruce Sorbie
  • Men's Junior 12 Single Sculls; Bruce Sorbie

Notable "Silvers" - Amelia Donovan in WJ14 1x beaten by 0.79 of a second, our J18 Girls' Quad who lost by 0.72 of a second and Bethan Roger & Morven Shaw in WJ15 2x who went down by a heart breaking 0.05.

On Saturday 10th and Sunday 11th April in Gent, Belgium, at the annual Gent Spring International Regatta, ASRA athletes won a total of 5 golds and 6 silvers - a new record for the club at this particular event.

Gold

  • · Women's Junior 18 Coxless Fours (on Saturday & Sunday): Morven Shaw, Catriona Bain, Iona Riley & Jamie Steel
  • · Men's Junior 18 Single Sculls: Gary Wilson
  • · Men's Junior 14 Coxed Quadruple Sculls: George Turner, Jacob Vyse, Cameron Gordon & Bruce Sorbie, coxed by Cameron Stewart
  • · Women's Junior 14 Single Sculls: Amelia Donovan Silver
  • · Women's Open Eights: Morven Coghill, Jaimie Rees, Christie Duff, Emily Geddes, Holly Reid, Catriona Bain, Iona Riley & Jamie Steel coxed by Bethany Reece
  • · Women's Junior 18 Coxless Fours (on Saturday & Sunday): Christie Duff, Jamie Rees, Holly Reid & Emily Geddes
  • · Women's Junior 18 Coxless Pairs: Catriona Bain & Becky McGreevy
  • · Men's Junior 16 Coxless Fours: Elliot Bruce, Robert Hamlet, Blair Sorbie & Lewis McCue
  • · Women's Junior 14 Double Sculls: Emily Duff & Emily Thomson

On Saturday 20th March at the Scottish Schools' Annual Head of the River Race on the Clyde-Forth Canal betweeen Banknock and Auchinstarry, ASRA crews won 5 category events and the inaugural Junior Team Cup for the most successful club in the competition.

Winners' pennants went to:

  • Women's Junior 18 Coxed Fours: Holly Reid (Cults Academy), Rachael Hadjitofi (Aberdeen Grammar School), Catriona Bain (Aberdeen Grammar School) & Jamie Steel (Aberdeen University) with cox Lily Taylor (Cults Academy)
  • Women's Junior 16 Coxed Fours: Morven Coghill (Cults Academy), Jaimie Rees ( Roberts Gordon's College), Christie Duff (Harlaw Academy) & Emily Geddes (Harlaw Academy) with cox Callum McKight (Albyn School)
  • Men's Junior 16 Coxed Fours: Elliot Bruce (Harlaw Academy), Robert Hamlet (Robert Gordon's College), Blair Sorbie (Robert Gordon's College) & Lewis McCue (Harlaw Academy) with cox Alexander McGrath (Albyn School)
  • Women's Junior 14 Coxed Quads: Kiera Paterson (Harlaw Academy), Bethany Reece (Cults Academy), Erin Wyness (Bridge of Don Academy) & Amelia Donovan (Robert Gordon's College) with cox Alexander Stokes
  • Men's Junior 14 Coxed Quads: Jacob Vyse (Aberdeen Grammar School), George Turner (Cults Academy), Cameron Gordon (Robert Gordon's College) & Bruce Sorbie (Robert Gordon's College) with cox Sam Holden (Albyn School)

Congratulations to all our competitors - in particular to those from Albyn School and St. Margaret's School for Girls, many of whom were tackling the rigours of Head racing against Scotland's best for the first time.

Our grateful thanks also to our many parents and helpers without whose input this extremely successful weekend would not have been possible.

In the Aberdeen Eights & Small Boats Head on Saturday 13th February, our ASRA entries put in creditable performances given the total lack of practice in eights and the largely scratch nature of the crews involved.

Our boys - Lewis McCue, Gary Wilson, Daniel McSherry, Grant Ross, Robert Hamlet, Blair Sorbie, Elliot Bruce & Patrick Tawns coxed by Bruce Sorbie - came third in Men's R2 to ABC and Strathclyde University and our girls - Jamie Steel, Catriona Bain, Iona Riley, Holly Reid, Morven Shaw, Emily Geddes, Erin Coghill & Bethan Roger coxed by Lily Taylor - came second in Women's R2 to Aberdeen Boat Club.

In the Small Boats section where unfortunately only ASRA crews were involved, victory in Open Junior 14 Quads went to Jacob Vyse, Alistair Frost, Bruce Sorbie & Liam McCall coxed by Emily Thomson, in Women's J18 Pairs to Iona Riley & Catriona Bain and in Men's Junior 18 Pairs to Gary Wilson and Daniel McSherry.

Our best wishes go with Iona Riley & Catriona Bain as they set off for the GB Long Distance Junior Trials in Boston, Lincs., next weekend. In the GB ergometer standings over the 5K distance, Iona currently holds overall 2nd position -the highest position ever achieved by an ASRA athlete - and Catriona 25th.

On Sunday 31st January at the Scottish Indoor Rowing Championships held at the Heriot-Watt University, Edinburgh, athletes from the Aberdeen Schools Rowing Association in a squad decimated by injuries and late call-offs due to illness, bad weather and exam paranoia nevertheless rose to the challenge magnificently to bring back North a total of 3 gold medals, 5 silver and 3 bronze.

Gold

  • Women's Junior 15 Team Event: Erin Wyness, Emily Duff, Keira Paterson & Sandy Wooley.
  • Women's Junior 19 Heavyweight: Iona Riley.
  • Women's Junior 19 Team Event: Iona Riley, Catriona Bain, Holly Reid & Jamie Steel.

Silver

  • Men's Junior 11: Jacob Turner.
  • Men's Junior 15 Team Event: George Turner, Cameron Gordon, Jacob Vyse & Elliot Bruce.
  • Women's Junior 17: Holly Reid.
  • Women's Junior 19 Lightweight: Jamie Steel.
  • Men's Junior 19 Heavyweight: Gary Wilson.

Bronze

  • Women's Junior 14: Emily Thomson.
  • Men's Junior 15: Elliot Bruce.
  • Women's Junior 19 Team Event: Emily Thomson, Christie Duff, Morven Shaw & Bethan Roger.

Congratulations also to Morven Shaw and Grant Ross who came within a second of bronze in the Women's Junior 16 and the Men's Junior 17 events respectively.

2011 Results
2009 Results - November

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://asra-rowing.co.uk/