user_mobilelogo

*** Learn to Row ***

Applications are now open for ASRA's Learn to Row Summer programme

Information

 Application Form 


 

News and Results

British Rowing Junior Championships (BRJC) 2023

The British Rowing Junior Championships (BRJC) was held at Strathclyde Park on 14-16 July.  Aberdeen Schools Rowing Association made the most of the event’s proximity this year to take a team of 14 boys and 21 girls to compete in a number of events over the three-day regatta.

The highlight of Friday was a Gold medal in WJ18 Coxless Pairs.  Zoe Beeson (ASRA) who had transitioned to Yale University at the end of last season, partnered with Isla Wilding (SPRC) to win the event in style.  Ella Johnston and Isla Petty were sixth in the B Final of the same event.

Other results on Friday were:

  • WJ14 Coxed Quadruple Sculls – 4th in the B Final for Ines De Kock, Lottie Meakins, Mackenzie Parke and Natalia Tinch, coxed by Iona Davies.
  • OJ16 Single Sculls – 3rd in the C Final for Callum Sherwood.
  • WJ16 Double Sculls – 5th in the E Final for Abbi Pedrog and Marie Grigas.
  • WJ15 Single Sculls – 23rd in the Time Trial for Gabrielle Topp.

On Saturday two more medals were won.  With two crews entered in WJ18 Coxless Fours we experienced an emotional roller coaster through the day.  Our crew of Freya Hughson, Penny Irvine, Charlotte Arthur and Ella Brookes (racing in Deemon) came out top in the first of the Eliminator races and progressed straight to the A Final.  However, our crew of Maggie Seward, Tamara Brew, Sophie Sinclair and Anna Donald (racing in Fit Yer Deein) had a nightmare in the second of the Eliminators and they were forced into the Repechage.  A much better row saw them win this and they also progressed to the A Final.  The A Final was a great race: the crew in Deemon got a strong start and held off attempts from a Scottish club composite crew to attack their front-running position, to claim Gold; the crew in Fit Yer Deein got off to a slow start but then found their tempo and hauled their way from fifth, through fourth and finally to the Bronze medal position in a gutsy, mature performance.

Other results on Saturday were:

  • WJ16 Coxed Four – 5th in the A Final for Gabrielle Topp, Jemima Aspinall, Sophie Johnston and Emily Johnston, coxed by Abbie Pedrog.
  • OJ14 Double Sculls – 1st in the C Final for Iain Petty and Luke McMorris.
  • OJ15 Coxed Quadruple Sculls – 8th in the C Final for Hugo Lefort, Finlay Morrison, Nic Davies and Rory Trythall, coxed by Harries Parke.

On Sunday, ASRA kept up the same very high standards of the previous two days… two more medals in the last two races of the regatta.  First up was the OJ18 Coxless Four of Harris Pearce, Sam Cordiner, Callum Sherwood and Henrik Gundersen winning Bronze.  Five minutes later our girls swept down the lake in the showpiece event to claim Gold in the WJ18 Coxed Eights; a fantastic culmination to the domestic racing season and our congratulations go to Freya Hughson, Penny Irvine, Maggie Seward, Tamara Brew, Sophie Sinclair, Anna Donald, Charlotte Arthur and Ella Brookes, coxed by Lily Arthur for this superb achievement.

Other results on Sunday were:

  • WJ16 Coxless Pairs – 6th in the A Final for Jemima Aspinall and Sophie Johnston.
  • OJ16 Coxed Fours – 6th in the Final for John Forbes, Finlay Morrison, Nic Davies and Hugo Lefort, coxed by Abbie Pedrog.
  • WJ14 Double Sculls – 2nd in the B Final for Lottie Meakins and Ines De Kock.
  • OJ14 Coxed Quadruple Sculls – 2nd in the B Final for Luke Renwick, Iain Petty, Luke McMorris and Gavin Pedrog, coxed by Harris Parke.
  • WJ15 Coxed Quadruple Sculls – 1st in the D Final for Gabrielle Topp, Emily Johnston, Marie Grigas and Natalia Tinch, coxed by Iona Davies.

Well done to all our crews!

Henley Royal Regatta 2023
Henley Women's Regatta and Marlow Regatta

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://asra-rowing.co.uk/